Blog

Dlaczego dedykowany system CMS jest lepszy od rozwiązania typu WordPress?

Autor:  Patrycja Pałka
14.04.2021
Oceń wpis:
średnia ocen:   3.6/5 - liczba głosów:   14
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Naszych klientów możemy podzielić na dwie charakterystyczne grupy, gdzie każdą z nich określają konkretne cechy. Pierwszą grupą są klienci, którzy przychodzą do nas jedynie z zamiarem skorzystania z danej usługi – sklepu internetowego, strony WWW, identyfikacji wizualnej lub pozycjonowania – bez konkretnego planu na ten pomysł. Po prostu oddają się w nasze ręce, oczekując na propozycje, z jakimi wyjdziemy.

Natomiast druga grupa klientów to odbiorcy korzystający z dokladnie tych samych usług, których odróżnia poziom zaangażowania w etapy realizacji. Są to ludzie, którzy mają określoną wizję, koncept do zrealizowania i często biorą aktywny udział w realizacji zlecenia, na bieżąco starając się dowiadywać, na jakim etapie projektu jesteśmy. W takiej sytuacji pojawiają się również bardzo często pytania dotyczące stosowanych przez nas rozwiązań, wykorzystania konkretnych narzędzi oraz podjęcia danych kroków.

Całkiem niedawno w takiej właśnie sytuacji, jeden z naszych klientów zapytał nas „dlaczego dedykowany system CMS, a nie tak popularny WordPress”?

Chociaż wątpliwości zostały niemalże natychmiast rozwiane, to postanowiliśmy problem ten rozłożyć na czynniki i w artykule wyjaśnić, dlaczego warto postawić na indywidualne rozwiązanie. Zwłaszcza kiedy możliwości na rozwijanie biznesu w sieci stale ewoluują, dostarczając nowych rozwiązań, a efektywność sprzedaży w dużej mierze zależy od efektywności prowadzonej firmy.

System CMS – co to właściwie jest?

Content Management System, czyli w skrócie znany nam wszystkim CMS, to system zarządzania treścią, który pozwala na łatwą i intuicyjną aktualizację, rozbudowę i prowadzenie witryny internetowej, w taki sposób, aby osoby typowo „nietechniczne” nie miały z tym problemu.

Priorytetowym zadaniem każdego systemu zarządzania treścią jest oddzielanie treści od zawartości graficznej.

Skupiając się chwilę nad notką historyczną, możemy uznać, że datą wskazującą na powstanie pierwszego systemu zarządzania treścią, jest rok 1995, kiedy założyciele amerykańskiej firmy CNET Halsey Minor i Jonathan Rosenberg stworzyli system PRISM.

Presentation of Realtime Interactive Service Material zawierał szereg rozwiązań stosowanych we współczesnych systemach zarządzania treścią, gdzie do szablonów implementowane były dynamicznie treści pobierane z bazy danych. Jonathan Rosenberg podejrzewał (jak się później okazało słusznie), że istnieją firmy, które w procesie optymalizacji czasu pracy będą chciały skorzystać z takiego rozwiązania.

Jak działa system CMS?

Kiedy uprawniona osoba wprowadzi informacje, system zapisuje je w bazie danych, generując dynamicznie na tej podstawie treści w odpowiednich szablonach. Wykorzystanie szablonów to ogromne usprawnienie, dzięki któremu proces wprowadzania treści jest znacznie wygodniejszy i bardziej elastyczny.

Czy dedykowany CMS jest droższy? Zdecydowanie N I E

Przejdźmy zatem do konkretów.

Pytanie o różnicę w kosztach projektu zrobionego na dedykowanym systemie, a rozwiązaniu typu WordPress pojawia się w przypadku 99% naszych klientów. I nie ma oczywiście czemu się dziwić, bo jest to jedna z najbardziej kluczowych kwestii, determinująca zarówno systematykę naszej pracy, co cały proces wdrażania projektu.

Odpowiadając więc na pytanie, od razu informujemy – NIE. Dedykowany system CMS nie jest droższy.

Dlaczego?

Rodzaj wykorzystanego systemu wpływa na różnicę cenową pomiędzy ofertą zawierającą dedykowany CMS a serwisem WWW z wykorzystaniem rozwiązania typu WordPress. Jednak w przypadku dalszego rozwoju powinniśmy mieć pewność, że zastosowany system pozwoli nam na wszystkie planowane zmiany niezbędne do modyfikacji i rozwoju serwisu.

Jeśli okaże się, że tak się nie stanie, reorganizacja wszystkich danych będzie znacznie droższa niż programowanie serwisu od początku z autorskim systemem CMS.


Dlatego, jeśli ktoś informuje Cię o „znacznie niższej opłacie” za wykonanie projektu na WordPress, możesz być pewien, że chodzi jedynie o kwotę opiewającą samo wdrożenie. Biorąc pod uwagę przyszłość (co w przypadku prowadzenia biznesu jest nieuniknione) i sytuacje, jakie ona za sobą niesie – koszt wdrożenia jest jedynie kroplą w morzu potrzeb.

I już Wam udowadniamy dlaczego.

 

Zalety dedykowanego systemu CMS

Bezpieczeństwo

Tylko w 2018 roku ponad 18 milionów użytkowników WordPressa doświadczyło naruszeń bezpieczeństwa. 73,2% witryn powstałych na najczęściej używanym systemie CMS, zawierało luki, które można było wykorzystać za pomocą typowych ataków hakerskich do czynów niezgodnych z prawem.

Wspomniane luki w zabezpieczeniach skryptów pomiędzy witrynami są odwiecznym utrapieniem użytkowników WP.

Wielokrotnie wysyłane są apele do administratorów WordPress, aby upewniali się, że wszystkie wtyczki są aktualne, gdyż nieustannie wzrasta liczba naruszeń integralności systemu informatycznego.

Witryny WordPress są stale atakowane przez hakerów.

Wynika to głównie z popularności systemu, ponieważ obsługuje on jedną trzecią wszystkich stron WWW w Internecie. Chociaż sam WordPress jest bezpieczną platformą, nie działa jednak samodzielnie. Aby uruchomić witrynę potrzebne są wtyczki i motywy, które z kolei często zawierają luki, wykorzystywane przez hakerów do włamu.

Kiedy przestępca w sieci uzyska dostęp do witryny, wykonuje różnego rodzaju złośliwe działania, takie jak na przykład kradzież poufnych informacji, oszukiwanie klientów i wyświetlanie nielegalnych treści.

W międzyczasie strona może szybko znaleźć się na czarnej liście Google, a nawet zostać zawieszonym przez swojego usługodawcę hostingowego. Wszystko to prowadzi do utraty odwiedzających i radykalnego zmniejszenia dochodów.

System jest ogólnodostępny, w związku z czym każdy może opracować swój sposób obejścia zabezpieczeń i zhakować stronę, wykorzystując ją jednocześnie do swoich celów.

Czy w przypadku prowadzenia biznesu w tak niepewnych czasach takie ryzyko warte jest skuszenia się na rozwiązanie w postaci WordPress? Odpowiedź pozostawimy Wam...

Łatwość obsługi

System zarządzania treścią, który ma na celu ułatwienie administratorom stron internetowych prowadzenie swojego biznesu online, jest stworzony w taki sposób, aby osoby będące laikami w tej kwestii, poradziły sobie bez problemu. Łatwość obsługi i funkcjonalność skrojona pod kątem potrzeb nawet w przypadku początkujących użytkowników, ma ogromne zalety i niesie za sobą liczne udogodnienia.

Spokojnie można prowadzić zarówno prywatną, jak i firmową witrynę i bez przeszkód robić takie rzeczy, jak:

  • edycja kodu HTML
  • wstawienia zdjęć i grafik
  • moderowanie nowych komentarzy
  • dodawanie nowych rozwiązań, modułów, dopasowanych do potrzeb
  • zarządzanie treścią
  • zarządzanie użytkownikami


Oraz wiele, wiele innych.

Aktualizacje

Aktualizacje to jedyne słuszne i skuteczne rozwiązanie w celu uchronienia się przed wspomnianymi wcześniej atakami hakerów. Zwiększone bezpieczeństwo za pomocą aktualizacji, co prawda nigdy nie gwarantuje bezgranicznej ochrony, ale z pewnością jest skuteczną deską ratunku.

Jednak sprawa z aktualizacjami nie wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać. Każda aktualizacja niesie za sobą prawdopodobieństwo poważnych problemów z serwisami, które powstają na skutek niezgodności między silnikiem, a instalowaną wtyczką.

Jeśli więc nie nastawiacie się na systematyczne, kosztowne aktualizacje, zlecone programistom, najlepszym rozwiązaniem jest wyłączenie aktualizacji, co z kolei cofa nas do omawianej już kwestii ataków hakerskich.

Funkcjonalność

Niewątpliwie funkcjonalność jest jedną z największych zalet dla użytkowników dedykowanych systemów CMS. Możliwość wdrożenia prawie wszystkiego przez efektywnie działający zespół webmasterów sprawia, że w przebiegu zarządzania firmą nie ma praktycznie ograniczeń. Dedykowany CMS jest odpowiedzią na indywidualne potrzeby każdego użytkownika, stając się jednocześnie narzędziem znacznie ułatwiającym efektywne prowadzenie działalności.

Zupełnie inaczej jest w przypadku rozwiązania typu WordPress, gdzie funkcjonalności są znacznie ograniczone. Dzieje się tak przede wszystkim za sprawą głównego przeznaczenia WP, jakim są serwisy blogowe. Nawet jeśli zainstalowana zostanie wtyczka, należy pamiętać, że nie jest ona odrębną platformą (na przykład sklepową), a jedynie dodatkiem, którego możliwości w pewnym momencie się kończą.

Nowe możliwości

Jeśli potrzebujesz czegoś, co jest dopasowane stricte do Twoich potrzeb, jedyną sensowną propozycją jest dedykowany system CMS.

W tym właśnie przypadku wdrożenie nowych możliwości jest znacznie łatwiejsze i szybsze, niż w przypadku rozwiązania typu WordePress. Dzieje się tak już na samym początku budowania systemu, gdyż jak sama nazwa wskazuje dedykowany system CMS jest narzędziem odpowiadającym indywidualnym potrzebom jego użytkowników. 

Elastyczność

W biznesie najważniejsza jest odpowiednio szybka reakcja zarówno na potrzeby klienta, jak i potrzeby rynku. O ile w przestrzeni offline jest to możliwe dzięki odpowiedniej wiedzy i doświadczeniu (a niekiedy także szczęściu), o tyle w świecie online wszystko to można załatwić w wielu przypadkach jednym kliknięciem. Pod warunkiem oczywiście, że narzędzia jakimi się posługujesz są na tyle elastyczne i skuteczne, aby zapewnić oczekiwany efekt.

Dedykowany system CMS tworzony jest na miary potrzeb użytkowników, z uwzględnieniem planów rozwoju w przyszłości, który nie stanowi przy tym bariery ani ze strony technologicznej, ani użytkowej.

Swobodna modernizacja ścieżki postępu to domena dedykowanego systemu CMS, który może zapewnić znacznie szybciej elastyczność niż rozwiązanie typu WordPress.

Support

Zaawansowane wdrażanie, dedykowane rozwiązania, integracja, optymalizacja i zarządzanie – nawet w przypadku tak obszernej grupy aspektów o wielowymiarowym znaczeniu i możliwościach, wsparcie supportu ze strony zespołu dedykowanego systemu CMS jest znacznie prostsze do uzyskania. 

Dedykowane systemy CMS w IBIF.PL


Działając od wielu lat na rynku, doskonale wiemy, że aby dostarczyć realne i efektywne rozwiązania, należy skupić się przede wszystkim na potrzebach klienta. Nasze działania są połączeniem wieloletniego doświadczenia, z doskonałą wiedzą o współczesnych wymogach rynku i domieszką bezgranicznej kreatywności.

Słuchamy, wdrażamy, testujemy i zapewniamy rozwój biznesu na najwyższym poziomie.

Dla nas przyszłość dzieje się dziś i dlatego z nami Twój biznes zawsze jest o krok do przodu niż konkurencja.

Zobacz ofertę i to, co mamy do zaproponowania. 

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
kategoria:  Web design
Oceń wpis:
średnia ocen:   3.6/5 - liczba głosów:   14
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Pozostałe wpisy

10 lat IBIF.PL
18.12.2020
Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.