Blog

Przekierowanie 301 (301 redirect) – co to jest i kiedy je stosować?

Autor:  Jakub Handzlik
14.01.2020
Oceń wpis:
średnia ocen:   4.7/5 - liczba głosów:   20
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Czy zdarzyło Ci się kliknąć w link i znaleźć się na stronie zupełne innej niż ta, do której link powinien prowadzić? A może strona, na którą chciałeś się dostać, nie istnieje i jedyne co zobaczyłeś to błąd 404? W obu przypadkach zawiodły przekierowania. Sprawdź, w czym mogą Ci pomóc i w jaki sposób wykonać je poprawnie.


Po co stosuje się przekierowania?


Przekierowanie adresu URL strony internetowej ma na celu przeniesienie użytkownika ze strony A do docelowej strony B. Jest ono niezbędne do zachowania spójnej struktury strony. Dzięki zastosowaniu przekierowania możemy przekierować ruch na stronę, która powinna ten ruch otrzymać.

Które przekierowanie zastosować?


Zakres przekierowań mieści się w przedziale 300-310. Najważniejsze przekierowanie z punktu widzenia SEO to przekierowanie 301. To dzięki niemu możemy naprawić wiele błędów i niedociągnięć strony internetowej. To także dzięki 301 możemy bezpiecznie zmienić starą na nową, nawet jeśli zmieniamy strukturę adresów URL.

Najczęściej spotykane przekierowania:

 • 301 - Trwale przeniesiony – żądany zasób zmienił swój URI i w przyszłości zasób powinien być szukany pod wskazanym nowym adresem.
 • 302 - Znaleziono – żądany zasób jest chwilowo dostępny pod innym adresem a przyszłe odwołania do zasobu powinny być kierowane pod adres pierwotny.
 • 303 - Zobacz inne – odpowiedź na żądanie znajduje się pod innym URI i tam klient powinien się skierować. To jest właściwy sposób przekierowywania w odpowiedzi na żądanie metodą POST.

What's the Difference Between a 301 and 302 Redirect? Odpowiada Neil Patel.

 

Kiedy stosować przekierowania?

Oto kilka najpopularniejszych zastosowań przekierowań 301, 302 i 303:

 • błąd w linku lub adresie URL – czasami w strukturę linków wewnętrznych wkradnie się błąd, np. zabraknie jednej litery, średnika czy myślnika. Link zaczyna więc kierować do strony 404. Najlepszym rozwiązaniem takiej sytuacji jest naprawienie linku. Nie zawsze jednak jest to możliwe, poza tym adres docelowy może się w międzyczasie zaindeksować. Należy w takim wypadku wykonać przekierowanie 301.

  RewriteEngine On
  #przekierowanie strony z błędem na prawidłową
  RewriteRule ^strona_z_bledem$ http://www.domena.pl/strona_prawidlowa [R=301,L]

 • strony double content – w sytuacji, gdy na stronie pojawia się więcej, niż jedna identyczna strona zalecane jest przekierowanie wszystkich jej kopii na stronę docelową przekierowaniem 301. Jeśli strony zawierające double content z jakichś przyczyn nie mogą zostać przekierowane, możemy zastosować rel canonical. Ważne! Wersja strony dostępna w formacie z WWW i bez WWW to także double content.

  RewriteEngine On
  #przekierowanie strony dc na stronę główną
  RewriteRule ^strona_dc.html$ http://www.domena.pl/ [R=301,L]

  RewriteEngine On
  #przekierowanie wszystkich wersji na wersję http z WWW
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^domena.pl(.*) [NC]
  RewriteRule ^(.*)$ http://www.domena.pl/$1 [R=301,L]

 • zmiana strony – często podczas podmiany starej strony na nową zapomina się o wykonaniu przekierowań 301 starych adresów URL na nowe. To poważny błąd, który skutkować może spadkami pozycji oraz ruchu na stronie. Podstrony, które do tej pory pojawiały się w wynikach wyszukiwania, nagle zwracają błąd 404 lub kierują do strony głównej. Brak 301 przy podmianie strony to podstawowy czynnik spadków na stronie.

 • zmiana domeny – w tym przypadku sprawa jest dużo prostsza z punktu widzenia przekierowania. Wystarczy wykonać jedno przekierowanie dla całej domeny. Jeśli chcemy przenieść domenę A, na domenę B należy wykonać przekierowanie 301.

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTP_HOST} ^(www\.)?staradomena\.pl [NC]
  RewriteRule (.*) http://nowadomena.pl/$1 [R=301,L]

 • zaindeksowane błędy 404 – jeśli w wynikach wyszukiwania zaindeksowane są strony zwracające błąd 404, należy przekierować je przekierowaniem 301 na strony docelowe.

  RewriteEngine On
  #przekierowanie strony z 404 na prawidłową
  RewriteRule ^strona_404$ http://www.domena.pl/strona_prawidlowa [R=301,L]

 • certyfikat SSL – wiele osób zapomina o przekierowaniu domeny po instalacji certyfikatu SSL. Podobnie jak w przypadku stron double contentu wersja domeny dostępna pod http i https to kopia treści, którą należy przekierować przekierowaniem 301.

  RewriteEngine On
  RewriteCond %{HTTPS} !^on$
  RewriteRule ^(.*)$ https://www.domena.pl/$1 [R=301,L]

Dlaczego przekierowania są tak ważne w SEO?

Wyobraźmy sobie sytuację, w której reklama, za którą płacisz, kieruje użytkownika do pustej podstrony. Nie ma chyba nic gorszego od dziurawej witryny, która traci ruch i powoduje niezadowolenie, co przekłada się na negatywną ocenę user experience, czyli całości wrażeń, jakich użytkownik doświadcza, korzystając ze strony internetowej. Warto więc, prowadząc działania na stronie zadbać o prawidłowe przekierowania.

Dzięki przekierowaniom możemy w jasny sposób poinformować Google, jak ma się poruszać po stronie i które z podstron należy wykluczyć z wyników wyszukiwania, a to bazowy czynnik w obszarze funkcjonowania witryny - bo określający wysokie miejsce w wyszukiwarce. Konfiguracja nie jest trudną sztuką, a może mieć ogromne znaczenie dla działań SEO i ogólnej pozycji Twojej strony.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
kategoria:  seo
Oceń wpis:
średnia ocen:   4.7/5 - liczba głosów:   20
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF sp. z o.o. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.