Blog

Certyfikat SSL — dlaczego warto mieć go na stronie?

Autor:  Łukasz Zaborski
16.03.2020
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

W dobie Internetu, kiedy większość spraw prywatnych i zawodowych możemy zrealizować z pozycji własnej kanapy, częstotliwość posługiwania się wrażliwymi danymi znacznie wzrasta.

Adekwatnie do możliwości, jakie oferuje nam sieć globalna, rośnie zapotrzebowanie na odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym zyskujemy gwarancję ochrony i spokojną głowę.

Z uwagi na fakt niepokojąco rozwijającej się cyberprzestępczości, serwisy internetowe, które gwarantują poufność danych przesyłanych drogą elektroniczną to powszechnie wymagany standard.

Jednym z najlepszych a zarazem podstawowych rozwiązań – zarówno dla właścicieli stron www, jak i użytkowników - jest Certyfikat SSL.

Secure Socket Layer pierwotnie zaprojektowany został przez firmę Netscape Communications w 1994 roku i służy do bezpiecznej transmisji strumienia danych. Dzięki wysokiej skuteczności, stosunkowo prostej implementacji i uniwersalności, na przestrzeni lat zyskał status powszechnie przyjętego szyfrowania połączeń między przeglądarką a serwerem www.

Obecnie SSL stanowi podstawę każdej nowoczesnej witryny, a kłódeczka w pasku statusu przeglądarki to komfort i jasny sygnał dla użytkownika, że jest w dobrych rękach.

Jakie zalety płyną z zastosowania protokołu SSL i dlaczego warto inwestować w bezpieczeństwo?

Zapraszamy do artykułu i życzymy miłej lektury!

Certyfikat SSL – jak działa?

W momencie, kiedy korzystamy z jakiejkolwiek strony internetowej na świecie, następuje połączenie pomiędzy przeglądarką a serwerem, na którym umieszczona jest odwiedzana strona. Kiedy strona nie posiada Certyfikatu SSL, połączenie nie jest zaszyfrowane.

Operacje, których dokonujemy w witrynie - zakupy, logowanie do bankowości internetowej, czy sprawdzanie poczty - wymagają użycia danych, które w przypadku braku szyfrowania, są wyjątkowo narażone na kradzież lub przechwycenie.

Zabezpieczenie strony internetowej certyfikatem SSL gwarantuje wyeliminowanie takich niebezpieczeństw i pełną ochronę informacji.

Ochrona SSL zapewnia poziom szyfrowania, który jak do tej pory - gwarantuje najwyższe bezpieczeństwo. Certyfikat jest potwierdzeniem, że wszystkie dane są w pełni zabezpieczone, a jeśli nawet zostaną przechwycone, to dzięki użyciu 256-bitowego klucza szyfrowania AES, są one niemożliwe do odczytania.

Certyfikat SSL to także doskonałe zabezpieczenie przed phishingiem - czyli mocno rozrastającej się gałęzi cyberprzestępczości. Phishing to metoda polegająca na podszywaniu się pod instytucję lub osobę, w celu wyłudzenia poufnych danych, zainfekowania systemu lub nawet szantażu.

Doskonałym przykładem z życia wziętym, w którym z phishingiem może spotkać się każdy z nas, są imitacje stron www, na przykład bankowości internetowej. Jeśli użytkownik nie zauważy różnicy i pozostawi w tym miejscu swoje dane, zostaną one przechwycone i wykorzystane w niepowołanym celu. Phishing to jeden z najskuteczniejszych i najbardziej niebezpiecznych rodzajów ataku cybernetycznego.

SSL jest w takim przypadku potwierdzeniem wiarygodności witryny i pozwala uchronić się przed następstwami bardzo niebezpiecznych sytuacji.

Certyfikat SSL w sklepie internetowym

O tym, że strona internetowa powinna posiadać zabezpieczenie, już wiecie, ale co w przypadku kiedy mowa o sklepie internetowym?

Każdy e-sklep to platforma, na której użytkownicy dokonują płatności, logują się i wprowadzają swoje dane. Są to sytuacje, które wymagają zabezpieczenia na odpowiednio wysokim poziomie.

SSL szyfruje wszystkie połączenia oraz chroni przed wykradaniem danych przetwarzanych podczas procesów zakupowych – takich, jak na przykład dane do kart kredytowych, nazwiska, adresy e-mail czy adresy rzeczywiste.

Bezpieczeństwo, jakie gwarantuje SSL to także priorytetowy aspekt w ocenie user experience - czyli całości wrażeń, jakich użytkownik doświadcza podczas korzystania z witryny internetowej. Klient, dzięki poczuciu bezpieczeństwa znacznie chętniej skorzysta z danej usługi, a przeprowadzane badania w temacie e-commerce już dawno wykazały, że SSL pozwala na zwiększenie zainteresowania produktem nawet o 30%.

Czy więc inwestycja w Certfikat SSL na sklepie internetowym się opłaca? Jeśli zależy Wam na sukcesywnym rozwoju i zaufaniu Klientów – bardzo!

Certyfikat SSL, a pozycjonowanie

Dla każdego właściciela strony internetowej, SEO to nieodłączny element codziennej pracy.

Search Engine Optimization to działania, które mają na celu zapewnienie witrynie mocnej pozycji w organicznych wynikach wyszukiwania. Jest to proces niełatwy - zwłaszcza biorąc pod uwagę stale rosnącą konkurencję i ewolucję algorytmów wyszukiwarek. Guru wyszukiwarek - czyli wielki Google - już dawno poinformował, że witryny posiadające Certyfikat SSL, są znacznie lepiej oceniane, a laurem zwycięstwa ma być korzystniejsze miejsce w wynikach wyszukiwania.

Certyfikat SSL odgrywa także istotną rolę w określeniu współczynnika odrzuceń. Tak, jak w przypadku sklepów internetowych - Klient, który zdaje sobie sprawę z bezpieczeństwa transakcji, znacznie chętniej skorzysta z witryny - a klient, który chętnie korzysta z witryny to klient, który spędza na niej statystycznie więcej czasu. Czas przeznaczony na wędrówkę po stronie internetowej to jedna z wartości, jaka ma kluczowy wpływa na Bounce Rate - czyli wspomniany współczynnik. Powodów, dla których użytkownik opuszcza stronę po jej otworzeniu, jest wiele - a brak Certyfikatu SSL to jeden z poważniejszych.

Obecnie zaleca się, aby SSL był stosowany nie tylko w przypadku rozbudowanych witryn internetowych, ale także na niewielkich stronach firmowych. System ujednolicenia ma na celu promocję instalacji SSL-a na każdej stronie w Internecie, co pozwoli na znaczny wzrost globalnego poziomu bezpieczeństwa.

Ochrona danych osobowych, czyli dlaczego warto mieć Certyfikat SSL?

Urząd Ochrony Danych Osobowych nie ma takiej władzy, aby bezwzględnie wymagać instalacji Certyfikatu SSL, nie zmienia to jednak faktu, że każda witryna, na której przetwarzane są dane osobowe - wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

SSL jest pod tym względem idealny. Jest nie tylko prosty w instalacji, ale stanowi także potężne zabezpieczenie kryptograficzne.

Certyfikat SSL jest więc najprostszym i najłatwiejszym sposobem, który pomaga spełniać wymogi prawne UODO w tym zakresie.

Certyfikat SSL to narzędzie, które poświadcza wiarygodność domeny, lub domeny i jej właściciela oraz szyfruje połączenie między przeglądarką a serwerem. Bezpieczeństwo danych to najlepsze co możemy zapewnić swoim klientom, których wdzięczność bez wątpienia przełoży się na pozycję naszej witryny internetowej w wynikach wyszukiwania.

SSL jest ważny, bo nie tylko buduje świadomość marki jako godnego zaufania kontrahenta, ale także wyraźnie poświadcza jakość usług na najwyższym poziomie.

 

Sprawdźcie naszą ofertę!

Wszystkie tworzone przez nas strony, posiadają Certyfikat SSL, będąc przy tym gwarancją bezpieczeństwa połączenia. 

 

 

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
kategoria:  seo
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF sp. z o.o. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.