Blog

Chat GPT – jak bardzo inteligentna jest sztuczna inteligencja?

Autor:  Magdalena Krawczyńska
04.05.2023
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Sztucznej inteligencji nie trzeba promować. Budzi ona wystarczające zdumienie, by poznały ją miliony osób. To zdumienie nie pochodzi znikąd. Tworzone przez AI (Artificial Intelligence) grafiki, fotografie i teksty naśladują i przypominają te tworzone przez człowieka. Korzystając ze sztucznej inteligencji, łatwo więc ulec złudzeniu obcowania z żywą osobą. Jeszcze nie tak dawno szok wzbudzały umiejętności DALL-E 2, czyli oprogramowania generującego obrazy po wpisaniu tekstu. Obecnie trudno nie natknąć się na artykuł poruszający temat Chatu GPT. Czym jest Chat? Jak bardzo jest inteligentny? Czy zastąpi ludzi w pracy? W poniższym wpisie znajdziesz kilka refleksji na ten temat.

Spis treści:

Czym jest Chat GPT?

Chat GPT jest chatbotem AI (Artificial Intelligence) opracowanym przez start-up OpenAi z San Francisco. Start-up założył Elon Musk i Sam Altman w 2015 roku. Firma jest wspomagana przez inwestorów, do których należy przede wszystkim Microsoft.

Chat GPT to generatywne narzędzie AI. Po wpisaniu w nim tekstu użytkownik otrzymuje wygenerowane, przypominające stworzone przez ludzi odpowiedzi. Działanie chatu opiera się na modelu języka GPT-3 stanowiącym rozwinięcie modelu językowego GPT (Generative Pre-training Transformer).

Jak skonstruowano Chat GPT? Jako podstawy użyto sieci neuronowej, czyli przetwarzającego informacje systemu, którego budowa częściowo wzoruje się na działaniu prawdziwego układu nerwowego. Konstrukcję sieci tworzą sztuczne neurony budujące wiele warstw. Sieć potrafi przyswajać wzorce przedstawione w udostępnionych jej informacjach, nowe słowa i zwroty. W związku z tym Chat wciąż poszerza swoje możliwości generowania odpowiedzi na pytania zadawane przez użytkowników.

Czy Chat GPT ma wiedzę? Lepszym stwierdzeniem będzie, że dysponuje znajomością struktury języka. Został w tej kwestii dokładnie przeszkolony. Dzięki temu używa najbardziej prawdopodobnych statystycznie słów i zdań. Może je niestety dość ślepo powtarzać, ponieważ nie ma ludzkiej świadomości. Chat GPT nie stanowi bazy wiedzy, dlatego nie należy go uważać za wiarygodne źródło informacji.

Chat GPT – inteligencja równa ludzkiej?

Sztuczna inteligencja cechuje się inteligencją rozumianą na przykład jako umiejętność uczenia się lub przetwarzania naturalnego języka. Niestety (albo raczej na szczęście) nie jest to pełna inteligencja, czyli taka, która charakteryzuje człowieka. Czego więc brakuje Chatowi? Do tych elementów należy: świadomość, empatia, kreatywność i wyobraźnia.

Do stworzenia Chatu GPT wykorzystano technikę deep learning (uczenia głębokiego). Podczas tej metody sztuczne sieci neuronowe uczą się, korzystając z ogromnej liczby danych. Użyta technika nie sprawia jednak, że Chat nabywa ludzkiej empatii, na którą składa się rozumienie emocji innych osób i ich współodczuwanie. Dzięki deep learning sztuczna inteligencja może poznawać wzorce wiążące się z empatią. Nie oznacza to, że zdobywa zdolność utożsamiania się z przeżyciami innych osób.

Dlaczego Chat GPT nie jest w stanie w pełni odczuwać ludzkich emocji i ich rozumieć? Łączy się to z nieposiadaniem przez sztuczną inteligencję świadomości, czyli doświadczania rzeczywistości w identyczny sposób jak człowiek. Świadomość można zdefiniować jako stan psychiczny, podczas którego osoba pozostaje świadoma różnorodnych czynników, takich jak na przykład: głód, senność, uczucia i myśli.

Chat GPT odpowiada spójnie, wykorzystując wprowadzone przez człowieka dane. Nie jest jednak osobą, nie posiada w pełni ludzkiej inteligencji ani własnej opinii na jakikolwiek temat.

Chat GPT – zastąpi czy wesprze człowieka w pracy?

Sztuczna inteligencja w postaci Chatu GPT jest elokwentna i potrafi logicznie odpowiadać na ogromną liczbę pytań. W związku z tym po jej pojawieniu się wiele artykułów zaczęło zapowiadać ewolucję (czasem rewolucję), a nawet koniec niektórych zawodów. Do wymienianych w publikacjach profesji należą między innymi: specjaliści do spraw obsługi klienta, dziennikarze, copywriterzy, graficy, programiści, księgowi, doradcy finansowi i analitycy danych.

Czy rzeczywiście te wszystkie stanowiska w niedalekiej przyszłości będzie zajmował nie człowiek, tylko sztuczna inteligencja? ChatGPT czy inne narzędzia AI mogą raczej wspomóc (nie zastąpić) ludzi w pewnych kwestiach – przede wszystkim tych technicznych i powtarzalnych. Rzeczy typowo ludzkie, związane z inteligencją emocjonalną oraz krytycznym i świeżym spojrzeniem są (i pozostaną) dla AI nieosiągalne.

Dziennikarze i copywriterzy a Chat GPT

Model językowy, którym jest Chat GPT, generuje treści stanowiące rezultat statystycznej analizy istniejących już tekstów. Dlatego tworzone przez niego zdania i informacje często się powielają. W odpowiedzi na to samo pytanie zadane przez wielu różnych użytkowników może wygenerować minimalnie się od siebie różniące treści.

Teksty zbliżone do plagiatu nie są jedynym problemem, na który może natknąć się osoba tworząca z pomocą sztucznej inteligencji treści do publikacji. Chat GPT jako model języka (a nie wiedzy) nie weryfikuje prawdziwości informacji, często więc podaje zmyślone dane. Nie jest człowiekiem, nie dysponuje normami moralnymi ani pojęciem prawdy.

Teksty sprzedażowe na stronę internetową firmy, opisy produktów i branżowe artykuły wymagają wczucia się w sytuację klienta. Do ich stworzenia niezbędna jest więc empatia, której brakuje sztucznej inteligencji. Treści powinny zostać dostosowane do danego klienta i odpowiadać na jego bolączki, a nie stanowić jedynie „suchych” danych.

Copywriter sprzedaje tekstem konkretny produkt lub przedstawia korzyści wynikające z wyboru danej marki. Treść sprzedażowa powinna uwzględniać konkurencję, ale nie w taki sposób, jak jest w stanie to zrobić Chat GPT. Sztuczna inteligencja korzysta z dostępnych informacji – bazuje na powstałych już treściach opisujących produkty i usługi. Właśnie z nich wybiera odpowiedzi na zadawane przez użytkowników pytania. Zamiast więc wyróżnić markę na rynku, upodabnia ją do konkurencji.

Programiści a Chat GPT

Okazuje się, że Chat GPT potrafi odpowiadać na techniczne pytania odnoszące się do programowania i rozpoznawać pomyłki w kodach. Czy wobec tego może zastąpić programistów? Chat GPT również w tym przypadku należy postrzegać jako pomoc, a nie zastępstwo. Programista wykonuje kreatywne zadania, zamieniając potrzeby danej firmy na kod. Sztuczna inteligencja może wesprzeć inżyniera w trakcie tworzenia bardziej odtwórczego kodu, do którego należy ustanowienie połączenia z bazą danych czy wyszukiwanie w strukturach danych.

Chatowi brakuje ludzkiej kreatywności, umiejętności krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów, czyli kwestii wymaganych podczas pracy programisty. Sztuczna inteligencja potrzebuje także nadzoru przez człowieka – w innym przypadku będzie działała nieskutecznie i generowała pomyłki.

Na wszystkich stanowiskach, na których w mniejszym bądź większym stopniu wymaga się: podejmowania decyzji, empatii, moralności, kreatywnego myślenia, nieschematycznej analizy i świeżego spojrzenia Chat GPT się nie sprawdzi. Obecnie to zdumiewające umiejętnością odpowiedzi na niemal każde pytanie narzędzie przede wszystkim wspomoże pracę człowieka.

Błędy i ograniczenia Chatu GPT

Chat GPT generuje czasem treści niezgodne z rzeczywistością, czyli halucynuje. Dlaczego tak się dzieje? Sztuczna inteligencja wytwarza najbardziej właściwe statystycznie odpowiedzi na podstawie udostępnionych danych. Nie zna pojęcia prawdy i kłamstwa, nie posiada też świadomości ani aktualnych informacji o świecie. Ponadto jest modelem językowym, a nie wiedzy. Może więc czasem podawać nieprawidłowe informacje.

Sztuczna inteligencja w postaci Chatu prawie nigdy nie podaje odpowiedzi, które pomogłyby użytkownikowi w naruszeniu prawa. Nie przedstawi na przykład przepisu na produkty przeznaczone do użycia w celach terrorystycznych. Dlaczego prawie nigdy (a nie zawsze) nie poda tego typu informacji? Okazuje się, że Chat GPT można przechytrzyć, informując go, że generowana rozmowa ma przedstawiać dialog aktorów. Wtedy sztuczna inteligencja prawdopodobnie poda różne rzekomo zakazane informacje.

Chat GPT miewa spore problemy z zadaniami wymagającymi inicjatywy i wyobraźni. Generuje treści, korzystając z konkretnych danych i odpowiadając na mocno sprecyzowane pytania. Nie jest twórcą, od którego można oczekiwać w pełni unikalnego rezultatu pracy. Raczej generuje on parafrazy.

Jeśli prowadzisz swoją firmę online lub zamierzasz ją prowadzić, Chat GPT może stanowić wsparcie podczas działań, które nie wymagają ludzkich umiejętności wskazanych w artykule. Sztuczna inteligencja nie wykona profesjonalnie różnych zadań i nie wyróżni Twojej firmy na rynku. Jeżeli potrzebujesz pomocy specjalistów podczas budowy swojego miejsca w internecie, skontaktuj się z IBIF telefonicznie lub mailowo: www.ibif.pl/kontakt.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.