Blog

Prowadzisz sklep online? Sprawdź, czym jest dyrektywa Omnibus, a następnie dostosuj do niej swój ecommerce

Autor:  Magdalena Krawczyńska
17.02.2023
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   5
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Promocje pojawiające się w sklepach internetowych nie zawsze są korzystne dla konsumentów. Mimo że z pozoru takie się wydają. Dyrektywa Omnibus powstała między innymi w związku z nieuczciwym przedstawianiem obniżek cen produktów. Jeśli działasz w branży e-commerce i oferujesz produkty w sklepie online, musisz dostosować swoje działania do nowych zmian prawnych. Zapoznaj się z artykułem i dowiedz się, co musisz zrobić, by prowadzić biznes bez ryzyka otrzymania kary finansowej.

Spis treści:

 1. Czym jest Omnibus?
 2. Omnibus a handel internetowy – do czego zmiana prawna zobowiązuje przedsiębiorców?
 3. Trzecia cena – co oznacza w praktyce?
 4. Weryfikacja opinii i komentarzy dotyczących produktów
 5. Co grozi za łamanie przepisów dyrektywy Omnibus?

Czym jest Omnibus?

Pod dość łatwym do zapamiętania określeniem Omnibus kryje się znacznie bardziej rozbudowana nazwa. Omawiana w poniższym artykule zmiana prawna to inaczej: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/2161 z 27 listopada 2019 roku zmieniająca dyrektywę Rady 93/13/EWG i dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 98/6/WE, 2005/29/WE oraz 2011/83/UE w odniesieniu do zmodernizowania unijnych przepisów dotyczących ochrony konsumenta. Została ona wprowadzona przez Unię Europejską, aby dostosować przepisy do aktualnych realiów rynkowych.

Co jest celem wprowadzonej zmiany? Przede wszystkim ochrona konsumenta przed nieuczciwością sprzedawców. Nadużycia osób oferujących produkty i usługi polegają między innymi na organizacji sztucznych promocji oraz wprowadzaniu podwójnych standardów jakości towarów. W Polsce dyrektywa Omnibus obowiązuje od 1 stycznia 2023 roku, ale w większości unijnych krajów wprowadzano ją już w latach 2021/2022.

Omnibus a handel internetowy – do czego zmiana prawna zobowiązuje przedsiębiorców?

Omnibus wymusza na sprzedawcach prowadzących sklepy internetowe następujące kwestie:

 • W sytuacji obniżki ceny (promocja) w sklepie online poinformowanie konsumenta o: cenie przed obniżką, cenie po obniżce oraz najniższym koszcie danego produktu w czasie 30 dni przed wprowadzeniem promocji.
 • W przypadku zbierania przez sklep/stronę online komentarzy i opinii dotyczących produktów i braku ich weryfikacji poinformowanie klientów o tym, że opinie nie są weryfikowane. Brak informacji dotyczący weryfikacji oznacza, że opinie podlegają sprawdzeniu. Wówczas należy powiadomić konsumentów, w jaki sposób weryfikowane są wiarygodność i pochodzenie komentarzy.
 • Aktualizację regulaminu.
 • Podanie numeru telefonicznego do obsługi sklepu online oraz informacji, czy jego właściciel jest osobą fizyczną czy przedsiębiorcą.

Trzecia cena – co oznacza w praktyce?

Omnibus wymaga od sprzedawcy, by oznakował on produkt oferowany w promocji nie tylko ceną obowiązującą przed promocją oraz promocyjną, ale dodatkowo trzecią ceną. Ma ona przedstawiać najniższy koszt danego produktu w czasie 30 dni przed momentem rozpoczęcia promocji. Najłatwiej wyjaśnić mechanizm ustalania trzeciej ceny za pomocą przykładu. Wyobraź sobie, że w sklepie z wyposażeniem wnętrz 15 stycznia 2023 roku kubek kosztował 85 złotych, 1 lutego 2023 roku jego cena zmieniła się na 100 złotych, a już kolejnego dnia, czyli 2 lutego 2023 przedmiot otrzymał cenę promocyjną wynoszącą 90 złotych. Omnibus wymaga, by podać zarówno koszt kubka przed obniżką i w jej czasie, jak i ten z okresu 30 dni przed rozpoczęciem sprzedaży promocyjnej. W przypadku opisywanego kubka należy więc jako trzecią cenę przedstawić tę z okresu od 3 stycznia do 1 lutego. Nawet jeżeli promocja będzie trwała rok, to pod jego koniec, w grudniu, nadal będzie trzeba podać jako trzecią cenę: 85 złotych.

Podczas promocji cenę można obniżać stopniowo. Wtedy również mówimy o jednej promocji – nie wprowadzono żadnej regulacji dotyczącej takiej sytuacji. Jeżeli zaś akcja promocyjna zostanie chociaż na moment przerwana, a następnie wznowiona, to wówczas należy ustalić nową trzecią cenę, cofając się o 30 dni przed momentem rozpoczęcia obniżki.

Należy pamiętać, że trzecia cena dotyczy każdego miejsca, gdzie pojawia się informacja o promocji i koszcie produktu. Należy więc uwzględnić nie tylko sklep online, lecz także strony i katalogi internetowe. Ważne jest także rozumienie znaczenia promocji. W momencie gdy sklep oferuje globalne kody rabatowe i umieszcza na głównej stronie banner z napisem „Z kodem PRALKI20 wszystkie pralki tańsze o 20%”, należy to traktować jako obniżkę wymagającą podania trzeciej ceny.

Weryfikacja opinii i komentarzy dotyczących produktów

Omnibus nie wymaga weryfikacji opinii w sklepie. Jednak należy pamiętać, że na stronie musi pojawić się wyraźna informacja, że komentarze nie są weryfikowane – bez niej możliwe jest nałożenie kary. Brak jakiejkolwiek informacji uznaje się za potwierdzenie weryfikacji opinii.

W przypadku gdy opinie podlegają weryfikacji, należy wskazać, w jaki sposób się to dzieje. W celu zautomatyzowania procesu zbierania opinii i ich weryfikacji można skorzystać z takiego zewnętrznego rozwiązania jak PrestaShop TrustMate. Za jego pomocą kupujący otrzymuje indywidualny link pozwalający na wystawienie opinii o produkcie.

Jeśli opinie i komentarze nie są sprawdzane, wystarczy dodać informacje w postaci notatki: „Opinie nie są weryfikowane pod kątem ich pochodzenia od konsumentów, którzy używali produktu lub go nabyli”.

Co grozi za łamanie przepisów dyrektywy Omnibus?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów może ukarać przedsiębiorcę, jeśli nie dostosował on działania swojego sklepu do postanowień dyrektywy Omnibus. Do kar finansowych, które grożą za łamanie przepisów chroniących konsumentów, należą:

 • kwota wynosząca do 10% rocznego obrotu sklepu za poprzedni rok, jeśli sprzedawca nie dopełni obowiązku podania danych kontaktowych,
 • kara pieniężna wynosząca do 20 tysięcy złotych w sytuacji naruszenia przez sprzedawcę obowiązku informowania o cenach. Ponadto jeżeli przedsiębiorca złamał przepisy ustawy co najmniej trzy razy podczas ostatniego roku kara może wynieść 40 tysięcy złotych.

Dodatkowo według Ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym konsument, którego interes został naruszony, może zażądać od przedsiębiorcy zakończenia prowadzenia nieuczciwych praktyk i naprawy szkody.

Dyrektywa Omnibus zwiększa ochronę konsumentów. Dzięki niej stają się oni miej narażeni na wybór oferty, która tylko z pozoru wydaje się korzystna, a tak naprawdę jest wynikiem nieuczciwych, ukierunkowanych wyłącznie na zysk działań sprzedawcy. Obecnie na rynku panuje na tyle intensywna konkurencja, że klienci nie muszą decydować się na zakupy w miejscach, gdzie stosuje się nieuczciwe praktyki. Mogą wybrać ofertę tego podmiotu, który budzi ich zaufanie. Dyrektywa Omnibus skłania więc do przemyślenia swojego postępowania nierzetelnych sprzedawców.

Jeśli potrzebujesz pomocy w kwestii dyrektywy Omnibus i chcesz dostosować swój sklep do nowych wymagań, skontaktuj się z IBIF! Nasz specjalista chętnie Cię wesprze podczas działania i rozwieje Twoje wątpliwości. Zadzwoń lub napisz do nas: www.ibif.pl/kontakt.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   5
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.