Blog

Targetowanie kontekstowe czy behawioralne? Czym są i które z nich wybrać?

Autor:  IBIF
04.11.2022
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Alicja prowadzi sklep z niszowym perfumami dla kobiet. Tworzy reklamę, ale niestety – jak się okazuje po analizie jej wyników – oferta wyświetliła się głównie mężczyznom na portalach o elektronice. Nie trafiła więc do potencjalnie zainteresowanych danym produktem osób. Ten prosty przykład pokazuje, dlaczego targetowanie, czyli odpowiednie określenie odbiorców, jest ważne.

Spis treści:

 1. Co to jest targetowanie i co dzięki niemu zyskujesz?
 2. Targetowanie kontekstowe – co to za kierowanie kampanii?
 3. Targetowanie behawioralne – co to za ukierunkowanie reklamy?
 4. Który rodzaj targetowania wybrać?

Co to jest targetowanie i co dzięki niemu zyskujesz?

Targetowanie to inaczej kierowanie lub ukierunkowanie. Możesz więc wyobrazić je sobie jako nadanie odpowiedniego kierunku Twojej reklamie do klienta.

Bez targetowania Twoja propozycja trafi do wszystkich – do bezimiennego tłumu, który nawet jej nie zauważy, a co dopiero zapamięta czy kupi produkt. Trudno spodziewać się jakichkolwiek zysków, kierując reklamę do kompletnie niezainteresowanych nią osób. Bez odpowiedniego targetowania nie można liczyć na jakikolwiek przychód.

W idealnym scenariuszu rozwoju firmy pieniądze zainwestowane w reklamę się zwracają, Twoja marka staje się rozpoznawalna, a produkty lub usługi są zamawiane. Chcesz zrealizować taki scenariusz? Postaw więc na targetowanie, dzięki któremu skierujesz reklamę do osób potencjalnie zainteresowanych Twoją ofertą.

Umiejętnie stosując kierowanie, zyskujesz klientów i nie tracisz pieniędzy. Jest ono pierwszym, niezbędnym krokiem na drodze Twojej reklamy do klientów. Możesz wybrać ukierunkowanie kontekstowe lub behawioralne. Czym cechują się te rodzaje targetowania? Zobacz, czytając dalej.

Targetowanie kontekstowe – co to za kierowanie kampanii?

Na czym polega targetowanie kontekstowe? Jak wskazuje dookreślający je przymiotnik, sprowadza się ono do osadzenia reklamy w kontekście. Twój przekaz otoczy więc powiązana z nim tematycznie treść.

Wykorzystując targetowanie kontekstowe, marka, która oferuje dziecięce ubranka, opublikuje swoją reklamę na portalu z poradami dla rodziców. Będzie mogła wówczas liczyć na to, że czytelnicy artykułów parentingowych zajrzą do sklepu z odzieżą dla maluchów. Nawet jeśli nie zamówią jakiegokolwiek ubranka od razu, to możliwe, że marka pozostanie w ich pamięci i wrócą do witryny, kiedy będą potrzebowali na przykład czapki dla swojej pociechy.

Biuro podróży może zaś wyświetlać reklamę na portalu podróżniczym, który chętnie odwiedzają osoby planujące wyjazd osoby bądź lubiące czytać o wyprawach w różne zakątki świata.

Reklama targetowana kontekstowo nie prezentuje się agresywnie. Występuje jakby w swoim naturalnym otoczeniu. Aby rozpocząć targetowanie kontekstowe, wybierz właściwe tematy lub słowa kluczowe. Z ich pomocą system wyłoni witryny, które prawdopodobnie odwiedzają Twoi ewentualni klienci. Zdecyduj się na ukierunkowanie oparte na tematach, jeśli:

 • chcesz w niedługim czasie uruchomić reklamę,
 • planujesz udostępnić reklamy w witrynach o tematyce podobnej do Twojej,
 • zakres Twoich produktów bądź usług jest szeroki.

Targetowanie kontekstowe na słowa kluczowe wybierz zaś, jeżeli:

 • nie spieszysz się z uruchomieniem kampanii i masz czas, by przygotować reklamę,
 • chcesz udostępnić swój przekaz na bardziej konkretnych stronach,
 • planujesz promować precyzyjnie określone produkty lub usługi.

Targetowanie behawioralne – co to za ukierunkowanie reklamy?

Zapewne nie raz zdarzyło Ci się szukać jakiegoś produktu w internecie, przeglądać konkurencyjne witryny i czytać opinie. Jeśli na przykład interesował Cię zakup kremu matującego na dzień, po jakimś czasie na odwiedzanych przez Ciebie portalach mogły zacząć pojawiać się reklamy marek kosmetycznych. Oznacza to, że prawdopodobnie wyświetliła Ci się kampania targetowana behawioralnie, czyli dopasowana do Twojego niedawnego zachowania w sieci. Historia Twojej przeglądarki pokazała, jakie oferty mogą Cię zainteresować. Targetowanie behawioralne uwzględnia to, jakie dana osoba:

 • odwiedza witryny,
 • czyta artykuły,
 • ogląda filmy,
 • subskrybuje portale,
 • wyszukuje hasła w wyszukiwarce.

Algorytm, tworząc profile odbiorców potencjalnie zainteresowanych reklamą, uwzględnia także, ile czasu ktoś spędza na danym portalu i jak często go odwiedza.

Warto też wspomnieć o targetowaniu demograficznym, czyli opartym na danych demograficznych osób – ich wieku, płci, wykształceniu, stylu życia i dochodach. Dla firm działających lokalnie ważne jest też geotargetowanie, które uwzględnia miejsca aktualnego pobytu ludzi.

Który rodzaj targetowania wybrać?

Dzięki ukierunkowaniu kontekstowemu i behawioralnemu osoby potencjalnie zainteresowane Twoją ofertą zobaczą opublikowaną przez Ciebie reklamę. Obie opcje targetowania ciągle się rozwijają i dostosowują w zależności od liczby danych. Jeśli udostępnisz im więcej informacji, Twoją ofertę zobaczą bardziej zainteresowane nią osoby.

Które targetowanie lepiej wybrać? Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bo zbyt wiele firm o różnej specyfice walczy o uwagę klientów na rynku. Może się okazać, że jednej marce zyski przyniesie ukierunkowanie kontekstowe, innej natomiast – behawioralne.

Coraz bardziej popularne staje się kierowanie, które pozwala dokładniej opisać odbiorcę reklamy, jego zainteresowania i zachowania, czyli behawioralne. Właściciele firm stają się świadomi tego, że im precyzyjniej określą swoją grupę docelową, tym lepiej dla kondycji ich działalności.

Kierowanie kontekstowe nie wymaga obszernej wiedzy o kliencie. Tymczasem wiele firm doświadczyło tego, jak ważne jest adresowanie komunikatu do precyzyjnie scharakteryzowanych osób. Informacje dotyczące odbiorców w kierowaniu kontekstowym ograniczają się do czytanych przez nich treści. Ponadto reklama kontekstowa pojawia się czasem przy artykułach o negatywnym przekazie – na przykład kampania o samochodach elektrycznych może wystąpić przy wpisie o wadach tych aut. Polecamy testowanie obu rodzajów targetowania i kontrolowanie ich wyników. Bez takich działań trudno rzetelnie ocenić, który typ ukierunkowania wybrać.

Targetowanie pokazuje, jak istotne jest poznanie klientów firmy i charakterystyka ich zachowań. Chcesz, by Twoja reklama trafiła do zainteresowanych nią osób, a nie do niewłaściwych jak w przypadku występującej we wstępie Alicji? Korzystaj więc z targetowania. Jeśli potrzebujesz pomocy w odpowiednim ukierunkowaniu kampanii, skontaktuj się z agencją marketingu internetowego IBIF. Nasi specjaliści zadbają o takie targetowanie reklamy, by dotarła ona do Twoich potencjalnych klientów.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   3
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.