Blog

Konfiguratory produktów 3D w e-commerce to korzyść dla firm i korzyść dla klientów

Autor:  Oliwia Wachowska
12.10.2021
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   16
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Konfigurator produktów 3D

Jeżeli prowadzisz firmę, powinieneś mieć stronę internetową – to jest właściwie absolutna podstawa podstaw. Jeżeli natomiast posiadasz działalność, która zajmuje się sprzedażą produktów, podstawą będzie sklep internetowy. Nie warto wzbraniać się przed takim rozwiązaniem, ponieważ przy odpowiednim pozycjonowaniu oraz innych działaniach marketingowych dotrzesz do dużo szerszego grona odbiorców.

Poziom sprzedaży w sklepach online wzrasta

Jak podaje GUS, w 2020 roku z opcji zakupów online korzystało ponad 60% populacji, co jest wynikiem większym o 19 punktów procentowych w porównaniu z rokiem 2016. Te dane bardzo jasno obrazują, w jakim tempie rośnie liczba osób, które decydują się na takie rozwiązanie. Trudno wobec tego zaprzeczyć stwierdzeniu, że każde przedsiębiorstwo zajmujące się sprzedażą, powinno zainwestować w rozwój swojego sklepu internetowego.

 

Z artykułu dowiesz się:

 1. Jak ulepszyć swój sklep internetowy i czym są konfiguratory produktów 3D?
 2. Dlaczego warto zainwestować w konfigurator produktów 3D dla swojego sklepu internetowego?
 3. Jakie są oczekiwania klientów i korzyści dla przedsiębiorstwa?
 4. W jaki sposób działa konfigurator produktów 3D na przykładzie FABRYKAMEBLI.PL?
 5. Czym różni się nasz konfigurator produktów 3D od darmowych konfiguratorów online?

Jak ulepszyć swój sklep internetowy i czym są konfiguratory produktów 3D?

Jeśli Twoja firma posiada już własny sklep internetowy, możesz pomyśleć o tym, jak go ulepszyć, aby jeszcze efektywniej prowadzić sprzedaż oraz wychodzić naprzeciw oczekiwaniom potencjalnych klientów. Jednym z najciekawszych rozwiązań, przyciągających klientów jak magnes jest tytułowy funkcjonalny konfigurator produktów 3D, który postaramy się dzisiaj jak najbardziej przybliżyć.

Sporo osób, które chcą dodać kolejne udogodnienie do swojego sklepu internetowego, zastanawia się nad tym, jak zrobić konfigurator e-commerce, który sprosta wymaganiom użytkowników. Zacznijmy od tego, co to w ogóle jest. Otóż konfigurator produktu 3D to nic innego jak dodatkowe narzędzie, w które możemy zaopatrzyć swój sklep internetowy. Działa on przy wykorzystaniu najnowszych technologii, znanych m.in. z gier komputerowych, które gwarantują wierne, maksymalnie realistyczne odwzorowanie konkretnego przedmiotu pod kątem koloru, faktury czy kształtu.

Konfigurator produktu – przykład z działającego sklepu online

Działanie omawianego rozwiązania najlepiej pokazać na konkretnym przykładzie: stworzona przez nas witryna firmy produkującej meble na wymiar zawiera taki właśnie konfigurator produktu 3D. Wybierając dowolny produkt z oferty FABRYKAMEBLI.PL, osoba przeglądająca asortyment firmy ma możliwość samodzielnego ustalenia wymiarów, wybrania materiałów i właściwie pełnej personalizacji szafy, biurka, czy regału. Więcej na temat tego konfiguratora produktów opowiemy w dalszej części artykułu.

No dobrze, ale po co? Jak to działa? W jaki sposób konfigurator produktu 3D w sklepie internetowym mogą pomóc w sprzedaży? Już spieszymy z wyjaśnieniem!

Dlaczego warto zainwestować w konfigurator 3D dla swojego sklepu internetowego?

Konfiguratory produktów oferują spore możliwości właścicielom sklepów internetowych i ich klientom. Zastosowanie funkcjonalnych kreatorów przynosi przede wszystkim taką korzyść jak personalizacja zamówienia. Użytkownik ma możliwość konfiguracji interesujących go parametrów w czasie rzeczywistym. Konfigurator produktu sprawdza się zarówno wtedy, gdy oferujesz produkty premium, jak i każde inne. Stworzenie w pełni spersonalizowanego produktu to opcja, która pozwoli Ci zwiększyć zaangażowanie klienta i zyskać przewagę nad konkurencją w Twojej branży. Jakie jeszcze korzyści da Ci zastosowanie konfiguratora produktów? Zobacz, czytając dalej!

Po pierwsze – sprostasz oczekiwaniom klientów

Obecnie klient ma zupełnie inne oczekiwania niż dawniej. Kiedyś osoba zainteresowana konkretnym zakupem zwracała się o pomoc do fachowca, który następnie tworzył produkt dostosowany do jego specyficznych wymagań.

Epoka przemysłowa wywróciła wszystko do góry nogami, a wszelkie produkty zaczęto produkować na skalę masową. To, co skłaniało wówczas do zakupu, to przede wszystkim atrakcyjna cena oraz dobra reklama. Obecnie świat konsumentów ponownie uległ transformacji, a ludzie znowu chcą kupować rzeczy dostosowane do swoich potrzeb, kierując się tym razem chęcią manifestacji swojego indywidualizmu, ale także opłacalnością, jakością i trwałością takich rozwiązań. Aby zapewnić klientom dostosowanie produktów oferowanych w tradycyjnych sklepach internetowych o ich konkretnych wymagań, potrzebujesz konfiguratora produktów.

Po drugie – takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstwa

Lista korzyści, jakie gwarantuje wyposażenie swojego sklepu w konfigurator 3D e-commerce jest całkiem obszerna. Proponujemy zatem rozsiąść się wygodnie i zapraszamy do lektury!

 1. Oszczędność czasu i szansa na szybką finalizację zakupu – cały etap konsultacji z klientem jest zawsze bardzo czasochłonny. Dyskusje na temat preferencji, w które nigdy w pełni nie trafisz, to dość problematyczna sprawa, tym bardziej, jeśli klient oczekuje szybkiej realizacji zakupu. Do tego dochodzi czas poświęcony na wycenę oraz czekanie na akceptację przez klienta, która ostatecznie może się nigdy nie pojawić. Konfigurator produktu w sklepie internetowym umożliwia klientowi pełną personalizację wybranego przedmiotu, a po wyświetleniu finalnej wersji od razu pokazuje się cena. Jeżeli wszystko będzie się zgadzać – może on od ręki zamówić dokładnie taki produkt, jakiego oczekuje. Oprócz tego jako sprzedawca masz możliwość udzielenia klientowi dokładnej i przemyślanej odpowiedzi na jego pytania.
 2. Mniejsze ryzyko wystąpienia błędów w realizacji – konfiguratory produktów eliminują wszelkie możliwe przeszkody podczas projektowania. Wykonawca nie będzie musiał interpretować odręcznych rysunków osoby projektującej dany przedmiot, ponieważ wszystko zostanie przedstawione w wizualizacji, dzięki czemu z łatwością dobierze odpowiednie materiały, zastosuje konkretne wymiary itd.
 3. Mniejsze ryzyko popełnienia błędów w szacunkach – korzystając z wielu źródeł informacji podczas wyceny (producenci poszczególnych materiałów, różne czasy realizacji, zróżnicowane koszty czy nawet zmieniające się kursy walut), istnieje duża szansa, że coś zostanie pominięte. W efekcie cena może być zbyt wysoka (wówczas ryzykujesz utratę szansy na sprzedaż), albo zbyt niska w stosunku do rzeczywistej kwoty (ryzyko utraty marży lub długiego tłumaczenia klientowi, że będzie musiał jednak zapłacić więcej). Produkty w 3D tworzone w konfiguratorze pozwalają na zmniejszenie ryzyka wystąpienia błędów, czuwając nad każdym elementem danego zamówienia, a w razie wystąpienia jakichkolwiek utrudnień lub przeszkód – konfigurator e-commerce poinformuje Cię o tym.
 4. Uzasadnienie ceny – rzadko kiedy klient ma szansę zobaczyć na własne oczy, jakie elementy składają się na finalny produkt, w związku z czym stara się (często zbyt usilnie) negocjować cenę. Konfiguratory produktów pozwalają na pokazanie cen materiałów, umożliwiając tym samym klientowi na lepsze zrozumienie końcowej ceny produktu. Przy samodzielnym dobieraniu kolejnych elementów klient widzi, jak zmienia się finalna kwota, obserwując, jakie koszty ją warunkują. Jeżeli będzie ona zbyt duża – może samodzielnie zmienić pewne elementy, co poskutkuje jej obniżeniem, albo zwrócić się do sprzedawcy o pomoc w dobraniu tańszych opcji.
 5. Możliwość sprzedaży pasywnej – korzystając z konfiguratora, klient ma możliwość dokonania zakupu bez bezpośredniego udziału sprzedawcy, a budżet poświęcony na opłacenie kolejnych pracowników może zostać przeznaczony na działania marketingowe. Dzięki temu firma zyskuje dostęp do szerszej grupy odbiorców, a klient może samodzielnie sprawdzić różne rozwiązania, aby finalnie wybrać odpowiednią wersję produktu. W razie potrzeby, może on również zwrócić się o pomoc do sprzedawcy już w końcowej fazie procesu.
 6. Wyższy dochód – dobierając kolejne elementy przy pomocy konfiguratora e-commerce, klient widzi, co zostaje usprawnione, dzięki czemu zwiększa się jego świadomość swoich potrzeb. Przykładowo, istnieje duża szansa, że osoba, która zamierza kupić dany przedmiot, po zapoznaniu się z jego dodatkowymi funkcjonalnościami, zobaczy, że może on wyglądać i działać jeszcze lepiej, a w efekcie – wybierze droższą opcję, pozwalając tym samym sprzedawcy na większy zarobek.

Poznaj lepiej swoich klientów

Jak widzisz, wyposażenie sklepu internetowego w takie narzędzie jak konfigurator 3D w znacznym stopniu przyczynia się do usprawnienia procesu sprzedażowego. Oprócz tego wszystkiego, co udało nam się do tej pory wymienić, istnieją jeszcze inne korzyści płynące z wykorzystywania konfiguratora w sklepie online. Narzędzie pozwala także na zdobywanie informacji o kliencie oraz jego działaniach (porzucone koszyki czy współczynnik odrzuceń) w Twoim sklepie. Proces konfiguracji może podlegać obserwacji. Dzięki temu zobaczysz, na jakie pytania jest mu trudniej odpowiedzieć, a z którymi nie ma problemu, a także jakie są jego priorytety przy zakupie oraz z których elementów jest w stanie zrezygnować. Poznasz jeszcze lepiej jego preferencje i intuicyjnie dopasujesz się do potrzeb klienta. Dowiesz się także, które opcje są dla konsumenta najbardziej wartościowe (które produkty 3D zyskują najlepsze i najtrwalsze wersje oraz dodatkowe usprawnienia), a także jak długo trwa cały proces zakupowy (jak często wraca do konfiguratora i ile opcji sprawdza przed podjęciem finalnej decyzji).

Wszystkie te informacje z powodzeniem możesz wykorzystać w sprzedaży i marketingu, dostosowując sposób narracji do potrzeb swojej grupy docelowej.

Jako sprzedawca nie będziesz musiał również przejmować się kwestią reklamacji, ponieważ produkty tworzone przez kupujących w konfiguratorze 3D są tworzone indywidualnie na potrzeby konkretnego zamówienia i z założenia – nie podlegają zwrotom.

No cóż, jak widać – wilk syty i owca cała, a nawet więcej niż syty i więcej niż cała! Trochę zaangażowania i można zbierać naprawdę obfite plony, dając swoim klientom dużo wygody, możliwość personalizacji i całkiem niemało możliwości. Wybierz konfigurator produktu i obserwuj wzrost zadowolenia wśród konsumentów!

Sposób działania konfiguratora 3D na przykładzie FABRYKAMEBLI.PL

Działanie konfiguratora podczas składania zamówienia

Zaawansowane narzędzie, jakim jest konfigurator produktu, działa w następujący sposób:

 • Najpierw określasz, co w danym produkcie klient będzie mógł modyfikować w zależności od swoich celów biznesowych, szacowanych kosztów i oczekiwanych zysków.
 • Następnie dodajesz różne opcje – konfigurator 3D w sklepie internetowym FABRYKAMEBLI.PL pozwala na personalizację takich elementów jak: szerokość, wysokość czy głębokość korpusu, liczba półek, wybór okuć korpusu, kierunek usłojenia boków i frontów, sposób otwierania drzwi, czy nawet wydłużenie jednego z boków lub drzwi i wiele innych. Daje to klientowi ogromny wybór.
 • Możesz dodać również ograniczenia pozwalające na uniknięcie późniejszych błędów. Pozwala to na przykład na wybór ogranicznika kąta otwarcia, co pozwoli na dostosowanie wybranego mebla do niestandardowych przestrzeni.
 • Klient personalizuje wszystko według własnych upodobań, a Ty dostajesz konkretne informacje na temat produktu i możesz przygotować go bez ryzyka popełnienia błędów.

Nasz konfigurator produktów jest także połączony z systemem magazynowo-księgowym, dzięki czemu wszystkie informacje na temat zamówionego przez klienta produktu zostają ekspresowo przekierowane do innych działów.

Działanie konfiguratora produktów po złożeniu zamówienia

Co się dzieje później? Po sfinalizowaniu zamówienia przez klienta system wysyła informacje o skonfigurowanym produkcie w specjalnym pliku, który następnie trafia w ręce koordynatora. Koordynator po otrzymaniu wszystkich danych na temat zamówionego mebla po prostu wpisuje je w maszynę, która zajmuje się produkcją według ściśle określonych wytycznych. Po zakończeniu pracy maszyny mebel jest gotowy do odbioru przez klienta! Jak widzisz, proces ten jest prawie w pełni zautomatyzowany, dzięki czemu nie ma konieczności zatrudniania kolejnych pracowników, a zamówienie realizowane jest w błyskawicznym tempie.

konfigurator 3D

 

O czym pamiętać przed wyborem konfiguratora?

Przed wdrożeniem konfiguratora przedstawiciel każdego działu powinien uczestniczyć w kolejnych etapach prac, aby usprawnić jego działanie i dostosować do wymagań danej firmy, unikając wystąpienia niesprawności. To właśnie pracownicy wiedzą dokładnie, jakie pytania od klientów pojawiają się najczęściej oraz w jakich sytuacjach najczęściej wystąpiły problemy. Przed rozpoczęciem prac należy wobec tego zebrać listę pytań, które następnie powędrują do każdego z działów.

Jedną z rzeczy, która może Ci się wydać przytłaczająca, jest liczba potrzebnych danych. Na pewno będzie to wymagało zaangażowania ze strony pracowników w celu zebrania i usystematyzowania wiedzy na temat poszczególnych produktów. Jest to po części odpowiedź na pytanie, jak zrobić konfigurator produktu. Jego stworzenie to dość żmudny i czasochłonny proces, jednak przynosi takie efekty, że jeśli już zdecydujesz się na wprowadzenie konfiguratora do swojego sklepu, nie będziesz mógł uwierzyć, że tak długo z tym zwlekałeś!

Dlatego właśnie nie warto zwlekać. Trzeba działać! (Pamiętaj, że konkurencja nie śpi!)

Czym różni się nasz konfigurator 3D od darmowych konfiguratorów online?

Patrząc na darmowe konfiguratory produktów dostępne w Internecie, na pierwszy rzut oka raczej nie zauważysz w nich braków, które jednak mogą okazać się kluczowe. Dlaczego? Otóż konfigurator produktów 3D powinien umożliwiać personalizację nie tylko Twoim klientom, lecz także Tobie! Nie chodzi tutaj o to, że z jakiegoś powodu nie będziesz mógł sam stworzyć wymarzonego, spersonalizowanego produktu we własnym sklepie internetowym, haczyk tkwi w możliwości indywidualnego dostosowania wyglądu oraz funkcjonalności narzędzia do swoich potrzeb i upodobań. Niektóre kwestie są niestety nie do przeskoczenia w przypadku korzystania z darmowych opcji.

Dedykowany konfigurator 3D e-commerce pozwala na dowolne zarządzanie elementami wizualnymi i technicznymi, zapewniając tym samym funkcjonalność „pod klucz”, a dodatkowo umożliwia stały kontakt z supportem w przypadku jakichkolwiek problemów. Jest to bardzo istotne w przypadku chęci wdrożenia poprawek, wystąpienia błędów czy innych nieprawidłowości. Nasz konfigurator produktów pozwala również na to, aby zamówienie w błyskawicznym tempie trafiło do realizacji, a finanse od razu po dokonaniu zakupu znalazły się na koncie Twojej firmy. Dużym plusem dla firmy korzystającej z konfiguratora jest też niewątpliwie brak możliwości zwrotu zakupionego przez Internet personalizowanego produktu. Tworząc produkty 3D w naszym konfiguratorze, masz pewność, że w takiej sytuacji, po zgłoszeniu problemu do naszego zespołu, otrzymasz niezbędną pomoc.

konfigurator 3D


Zrzut ekranu przedstawia przykładowe możliwości personalizacji w naszym konfiguratorze produktów 3D. Jak widzisz, dodając kolejny produkt masz możliwość wskazania dowolnych parametrów, które klient będzie mógł dostosować do swoich preferencji. Możesz dodawać kolejne opcje oraz modyfikować możliwości ich zmiany.

Nadal nie jesteś przekonany do wdrożenia konfiguratora do swojego sklepu internetowego?

Spójrz jeszcze raz na listę korzyści, które przynosi proponowane narzędzie i zauważ jak wiele możliwości otworzy to przed Twoją firmą. Personalizacja jest naprawdę ważną rzeczą dla klienta, zarówno w przypadku mebli, ubrań, jak i takich rzeczy jak prezenty okolicznościowe. Dając swoim odbiorcom możliwość dostosowania produktu do ich indywidualnych wymagań, poszerzasz swoje zasięgi i eliminujesz ryzyko wystąpienia nieprawidłowości, a tym samym zapobiegasz reklamacjom.

Produkty w 3D dostępne dzięki konfiguratorowi dają również czas na podjęcie ostatecznej decyzji, dzięki czemu klient nie czuje presji i może spokojnie zastanowić się nad tym, czego właściwie oczekuje, a sklep internetowy to idealna przestrzeń do takich rozwiązań, ponieważ pozwala na pokazanie dowolnej ilości produktów, w przeciwieństwie do stacjonarnego salonu. Decydując się na wdrożenie konfiguratora 3D, dajesz klientom dokładnie to, czego oczekują, a swojej firmie pozwalasz na rozwój i wzmocnienie pozycji w branży. Nie odbieraj sobie takich możliwości!

Jesteś zainteresowany wprowadzeniem konfiguratora produktów 3D w swoim sklepie internetowym? Dokładnie wiemy, jak zrobić konfigurator produktów, który będzie intuicyjny i wygodny w użytkowaniu zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów! Skontaktuj się z nami, a my znajdziemy rozwiązanie idealne dla Twojej firmy!

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
Oceń wpis:
średnia ocen:   5.0/5 - liczba głosów:   16
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.