Blog

Koniec darmowej poczty od Google? Sprawdź ile trzeba będzie zapłacić!

Autor:  Oliwia Wachowska
14.04.2022
Oceń wpis:
średnia ocen:   3.3/5 - liczba głosów:   7
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Adresy mailowe we własnej domenie, bezpłatne możliwości dla firm i duży komfort użytkowania – tak właśnie wyglądała dotychczas usługa Gmail od Google. Jeszcze tego roku wszystko się zmieni i przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do poniesienia w wielu przypadkach znaczących kosztów lub ewentualnego poszukiwania alternatyw.

Google od lat udostępnia użytkownikom Internetu szereg rozbudowanych usług. Część z nich jest oczywiście płatana, jednak nadal pozostaje wiele funkcji, z których możemy korzystać zupełnie za darmo. Jedną z nich jest chyba najbardziej znana usługa Google, czyli poczta Gmail, a dokładniej cały pakiet G Suite. Gmail to usługa pocztowa wybierana przez wiele osób prywatnych oraz firm ze względu na szereg zalet, takich jak możliwości personalizacji, prosta obsługa, brak reklam czy filtr antyspamowy. Korzystanie z G Suite jest po prostu wygodne, a co więcej – zupełnie darmowe. Tak przynajmniej było do tej pory. Jak będzie teraz?

Co dalej z użytkownikami Gmaila?

Globalny gigant po raz kolejny podejmuje działania, które na celu mają zwiększenie dochodów, tym razem przedmiotem zmian stał się m.in.: serwis webmailowy Gmail. W lipcu tego roku zostaną wprowadzone stałe opłaty miesięczne dla użytkowników G Suite. Co prawda bezpłatna wersja oprogramowania nie jest dostępna dla nowych użytkowników już od 2012 roku, jednak tysiące przedsiębiorców nadal korzysta z niej w swoich firmach od kilkunastu lat. Można się domyślać, że wielu z nich zrezygnuje z tej usługi po przeanalizowaniu skali wydatków. Koszt jednego konta w najtańszej wersji standardowej to 23 złote miesięcznie (obecnie dostępny jest w promocji za niespełna 21 złotych). Takie rozwiązanie nie wydaje się dużym obciążeniem, jednak wiąże się z licznymi ograniczeniami, na które wiele osób na pewno nie zgodzi się przystać. Kolejną bardzo ważną kwestią jest fakt, że cena obejmuje wyłącznie jedno konto. W związku z czym przedsiębiorstwo zatrudniające 100 osób będzie zobowiązane zapłacić ponad 2 tysiące złotych za tę usługę. Nie każda firma jest bowiem jednoosobowym przedsiębiorstwem, a w przypadku większych działalności opcja ta będzie po prostu nieopłacalna.

Przykładem, który ostatnimi czasy obiegł Internet, jest Pan Tomasz Wyka, który podzielił się z użytkownikami Twittera prognozami dla swojej firmy w związku z działaniami giganta. Według jego obliczeń za pakiet G Suite wraz z pocztą Gmail dającą możliwość założenia konta we własnej domenie, przy 252 kontach, którymi zarządza, wynosiłby go miesięcznie aż 5796 złotych. Są to duże wydatki, których większość przedsiębiorców wolałaby uniknąć. Zwłaszcza kiedy do tej pory usługa była bezpłatna, a na rynku dostępnych jest kilka równie ciekawych alternatyw.

Gdzie szukać alternatyw?

Gmail jest jedną z najpopularniejszych usług oferowanych przez Google i z pewnością najczęściej wykorzystywaną przez przedsiębiorców pocztą internetową, ze względu na korzyści, które oferuje. Patrząc na działania giganta, widzimy jednak, że traci ona na atrakcyjności i siłą rzeczy zaczynamy rozglądać się za rozwiązaniem, które nie pożre takiej części naszego miesięcznego budżetu. Jeśli chodzi o usługi pocztowe, które dadzą najwięcej możliwości, możemy polecić:

  • Outlook – nasza topowa alternatywa dla usług Google, która zagwarantuje wszystkie niezbędne funkcje. Co ważne, rozwiązanie Microsoftu nadal pozostaje darmową skrzynkę pocztową, gwarantującą 15 GB przestrzeni dyskowej;
  • iCloud – rozwiązanie numer jeden dla użytkowników urządzeń Apple. W swojej podstawowej, a co za tym idzie również darmowej wersji, oferuje swoim użytkownikom 5 GB przestrzeni dyskowej na przechowywanie wiadomości e-mail lub innych danych. Za większe pakiety trzeba zapłacić, jednak będą to kwoty znacznie niższe niż w przypadku Gmaila;
  • WP – opcja dla osób, które chcą swoimi działaniami wspierać polskie firmy. Jest to darmowa skrzynka pocztowa, która pozwala na dobrą organizację e-maili i może poszczycić się największym na rynku limitem dla pojedynczego załącznika, który wynosi aż 100 MB. Jeśli chodzi o pojemność dyskową – w tym przypadku nie mamy żadnych ograniczeń.

Co w takim wypadku warto zrobić? Opcje są dwie. Ci przedsiębiorcy, którzy zdecydują się pozostać z Google, zostaną przeniesieni do Google Workspace, a ich rozliczenia będą odbywać się na nowych zasadach. Drugim rozwiązaniem jest znalezienie atrakcyjnej alternatywy dla Gmaila, na co z pewnością zdecyduje się duża większość firm. Pierwsza opcja na pewno należy do tych łatwiejszych, ale sami musimy stwierdzić czy faktycznie jest to dla nas opłacalne wyjście.

Warto również wspomnieć, że na zmiany mamy czas jedynie do maja, w związku z czym warto jak najszybciej podjąć ostateczną decyzję. Wtedy bowiem wszystkie konta zostaną automatycznie przekonwertowane do Google Workspace. Opłaty naliczane będą jednak dopiero od pierwszego lipca, co daje nam dodatkowe miesiące na przemyślenie sprawy i podjęcie odpowiednich kroków.

Jesteś zainteresowany naszą ofertą? Zadzwoń!

Paweł KowalskiObsługa klienta kluczowego
kategoria:  Aktualności
Oceń wpis:
średnia ocen:   3.3/5 - liczba głosów:   7
Głos został już oddany
Dziękujemy za ocenę

Komentarze

Bezpłatna wycena
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych oraz Rozporządzenia 2016/679. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do przetworzenia zapytania. Zostałem poinformowany, że przysługuje mi prawo dostępu do swoich danych, możliwości ich poprawiania, żądania zaprzestania ich przetwarzania. Administratorem danych osobowych jest IBIF.PL KOWALSKI PAWEŁCZAK S.K.A. Więcej informacji dot. ochrony danych osobowych znajdą Państwo w polityce prywatności. Klikając WYŚLIJ akceptujesz wszystkie powyższe warunki.